Co zabrać na górską wycieczkę?

Co zabrać na górską wycieczkę?

Wakacje to czas wyjazdów dalszych i bliższych. Jednym z często wybieranych celów wycieczek jest wyprawa w góry. Aby wypad w góry się udał warto zadbać o odpowiedni ekwipunek. Co zatem warto zabrać na górską wycieczkę?

ekwipunek-potrzebny-w-gorach

1 Plecak – to podstawa

Z pewnością  przygotowania do wyprawy górskiej warto rozpocząć od plecaka.  Wielkość plecaka oczywiście trzeba dostosować do trasy jaką chcemy pokonać. Jeśli jest to jednodniowa wyprawa z pewnością wystarczy niewielki plecak (do 28l). Taki plecak powinien wystarczyć, aby zabrać niezbędne rzeczy, które nam się przydadzą w trakcie wycieczki.
co-zabrac-w-gory

2 Jedzenie i picie

Wybierając się na dłuższą wycieczkę w góry warto zadbać coś do jedzenia i picia. Niestety nie na każdym  szlaku znajdziemy schronisko górskie, gdzie można coś kupić.  Warto więc szczególnie zadbać o  odpowiednią ilość wodę, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W zimniejsze dni warto zabrać termos z jakimś ciepłym napojem jak np herbata.

 

  • 15,80 

3 Odpowiednia odzież ochronna

Jadąc w góry warto też zadbać o odpowiednią odzież – szczególnie obuwie.  Najlepiej zaopatrzyć się w buty trekkingowe, które teraz można kupić w rozsądnej cenie. Warto też zabrać coś cieplejszego do ubioru, gdyż w wyższych partiach gór  jest dużo zimniej.  Pogoda w górach też często się zmienia i może okazać się, iż gdy będziemy wychodzić w góry będzie pięknie świeciło słoneczko, a wracać będziemy w ulewie. Z tego też powodu warto mieć ze sobą jakąś kurtkę przeciwdeszczową lub nawet zwykłą pelerynę – w górach jest to obowiązkowe wyposażenie.
wyprawa-w-gry-odziez

4 Mapa, kompas i telefon

Wyprawę górską warto też dobrze zaplanować.  Zaleca się sprawdzić jakim szlakiem będziemy szli i czy po drodze nie trzeba skręcić na inny szlak. Warto też zabrać mapę aby w razie zgubienia szlaku można znaleźć jakiś alternatywny szlak / drogę czy to na szczyt, czy to  do odwrotu.
wyprawa-w-gory-mapa

5 Głowę – tak głowę:)

I po piątek, a w zasadzie po pierwsze idąc w góry warto zabrać ze sobą głowę. Niestety góry i pogoda górska potrafią być nieobliczalne.   Warto więc uważać na siebie oraz na innych turystów przebywających na szlaku. W dobrym tonie jest przywitanie się z każdym turystą (mówiąc “Dzień dobry” lub “Cześć”). Nie można też za wszelką cenę zdobywać szczytu, na który chciało się wyjść. Jeśli pogoda się załamie czasem warto po prostu zawrócić – szczyt poczeka, a życie mamy jedno.

Każdą wycieczkę górską warto  dobrze zaplanować. Warto zabrać na nią niezbędne rzeczy, które przydarzą  (lub mogą przydać) w górach.  I przede wszystkich w górach warto zachować zdrowy rozsądek. Mając to wszystko każda wyprawa górska będzie niezapomniana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *