Jak być dobrym rodzicem – 5 ważnych zasad

Jak być dobrym rodzicem – 5 ważnych zasad

jak-byc-dobrym-rodzicem-5-waznych-zasad

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie – jak być dobrym rodzicem? Czy to oznacza bezstresowe wychowywanie i pozwalanie na wszystko swojemu dziecku, a może obdarowywania go drogimi prezentami i spełnianie jego wszelkich kaprysów i zachcianek? Niekoniecznie, chyba w ten sposób  nie  staniemy się dobrymi rodzicami, a i też nie wychowamy szczęśliwe dziecko… Aby być dobrym rodzicem warto stać się przyjacielem dziecka, pomagać mu w poznawaniu świata poprzez zabawę. Nie można też za bardzo rozpieszczać malucha.. Za to warto zaszczepić w dziecku odpowiednie nawyki oraz zasady, które z jednej strony nam ułatwią wychowanie, a z drugiej strony pomogą dziecku  w przyszłości stać się szczęśliwym i mądrym człowiekiem.
Co zatem warto zrobić, aby być dobrym rodzicem? Przedstawiamy 5 ważnych zasad aby stać się dobrym rodzicem.
  1.  Zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa – to z jednej strony okazywać mu miłość, szacunek , czułość i zrozumienie, ale z drugiej strony pokazać też pewne zasady i granice. Nie można dziecku mówić, że się je nie kocha lub, że się odda do domu dziecka jeśli nabroi. Dziecko jednak musi mieć też świadomość, że za nie jest bezkarne i  za nieprzestrzeganie reguł poniesie odpowiedzialność.
  2.  Poświeć czas swojemu dziecku – nie wystarczy włączyć dziecku bajkę w telewizji czy na YouTubie lub dać mu do zabawy smartfon. Czasem warto wspólnie spędzić z nim czas na zabawie, czytaniu książek, spacerach, czy tez podróżach – tych małych i tych dużych. Z wiekiem warto w zabawę wplatać również wykonywanie drobnych obowiązków domowych jak sprzątanie, czy gotowanie.
  3. Odpowiednia komunikacja z dzieckiem – warto nauczyć się słuchać dziecka oraz  rozmawiać z nim. Warto wsłuchiwać  się w potrzeby dziecka i nie reagować agresją na jego agresję. Często poprzez agresję mały człowiek próbuje nam coś powiedzieć. Warto więc zastanowić się co to jest. Warto więc rozmawiać z maluchem spokojnym głosem (nie krzyczeć) nawet jeśli ono krzyczy i starać się go po prostu zrozumieć.
  4. Nauka porządku i dobrych manier – dziecko samo nie nauczy się obowiązkowości, więc warto mu ją zaszczepić od najmłodszych lat. Warto robić to sukcesywnie np na początku wplatając naukę w zabawę z dzieckiem. Podobnie z odpowiednimi manierami -młody człowiek powinien umieć powiedzieć: dziękuję, czy dzień dobry.  Powinien też mieć szacunek do kobiet, jak i starszych ludzi. Z pewnością przyda mu się to w dorosłym życiu.
  5. Pozwolenie na samodzielność i własną aktywność –  jak się mówi – “dzieci rosną jak na drożdżach” i szybko może się okaże, że będą chcieć “wyfrunąć z gniazdka”. Warto więc od najmłodszych lat uczyć ich samodzielności np dając własny czas na zabawę, czy też ucząc podejmowania decyzji oraz pamiętaniu przy tym , iż jego decyzję mogę powodować też różne konsekwencje.
Aby być dobry rodzicem warto starać się zrozumieć swoje dziecko , obdarzać go miłością, a z drugiej strony pokazywać mu pewne zasady i reguły, które w życiu trzeba przestrzegać. Jeśli będziemy wychowywać swoje dzieci ze zrozumieniem i miłością  łatwiej będzie nam je wychować, a i one wyrosną na mądre i szczęśliwe osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *