Maseczka a koronawirus. Czy chroni przed zarażeniem? Brak jej w aptekach

Maseczka a koronawirus. Czy chroni przed zarażeniem? Brak jej w aptekach

Maseczka a koronawirus. Czy chroni przed zarażeniem? Brak jej w aptekach

maseczka-ochronna-koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa większość osób szuka sposobów na ochronę przed nim, a jednym z nich wydaje się być ochronna maseczka. Koronawirus przenosi się bowiem drogą kropelkową, zatem korzystanie z tego typu zabezpieczenia zdaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Jednak czy maseczka chroni przed wirusami? Kto powinien stosować maskę ochronną na twarz? I gdzie taką znaleźć, skoro występuje ich brak w aptekach?

Koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się bardzo szybko, a liczba zakażonych nim osób stale rośnie. Zarazić się nim jest dość łatwo, gdyż przenosi się drogą kropelkową, co oznacza, że samo przebywanie w towarzystwie osoby chorej lub będącej nosicielem tego wirusa stanowi dla nas zagrożenie. Osoba ta bowiem kaszląc, kichając lub wydychając powietrze przenosi koronawirusa dalej. Zarazić się można poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem lub przez styczność ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami (dotykając rękami twarzy przenosi się wirusa w okolice ust, nosa i oczu). Chcąc uchronić się przed COVID-19, znaczna część społeczeństwa kupuje maseczki ochronne, czego wynikiem jest ich brak w aptekach.

 

Maseczki ochronne – rodzaje i działanie

maseczki-antywirusowe-koronawirus

Maseczki antywirusowe produkowane są z różnych materiałów, a niektóre z nich mają również dodatkowe filtry, umożliwiające wychwytywanie nawet najmniejszych mikrocząsteczek. Jednorazowe maski ochronne chirurgiczne wykonane są z włókniny polipropylenowej i składają się przeważnie z trzech warstw materiału, co zapewnia odpowiednią filtrację, a jednocześnie pozwala na swobodne oddychanie. Maseczka ochronna na twarz tego typu wyróżnia się także stosunkowo niską ceną, w porównaniu do innych rodzajów masek.

W sklepach można znaleźć także maski przeciwpyłowe. Posiadają one filtr zabezpieczający przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi, jednak mogą utrudniać oddychanie. W związku z tym ich długotrwałe noszenie może spowodować obniżenie odporności, a według niektórych badań nie zapewniają one większej ochrony przed wirusowymi chorobami układu oddechowego, niż zwykłe maski chirurgiczne.

Na rynku znajdują się również maski ochronne wielokrotnego użytku. Nie wszystkie mają jednak właściwości przeciwwirusowe, a większość z nich zapobiega głównie przenikaniu pyłów. Maseczki przeciwzakaźne wielokrotnego użytku powinny mieć filtr klasy N99, który pozwala na zatrzymanie 99% zanieczyszczeń, w tym wirusów, bakterii i pyłów. Ten typ masek jest jednak dość drogi oraz wymaga regularnej wymiany filtra.

Najbardziej popularne są oczywiście maseczki jednorazowe i to właśnie one są obecnie kupowane na dużą skalę. Czy słusznie?

 

Czy maska ochronna na twarz chroni przed koronawirusem?

Według Światowej Organizacji Zdrowia noszenie maseczek ochronnych przez osoby zdrowe, które nie mają objawów zakażenia wirusem (kaszel, gorączka, duszności) nie jest konieczne. Zatem kto powinien stosować maskę ochronną na twarz? Osoby, które:

 • mają objawy nowego koronawirusa, takie jak kaszel, gorączka, osłabienie, kichanie, trudności z oddychaniem;
 • mają bezpośredni kontakt lub opiekują się osobą z podejrzeniem COVID-19;
 • mają bliski kontakt z osobą, która przebywała w ostatnim czasie w obszarze, gdzie potwierdzono liczne przypadki zachorowania na koronawirusa;
 • pracują w miejscu udzielania pomocy medycznej chorym na koronawirusa.

Maseczki przeznaczone są zatem przede wszystkim dla osób zakażonych i tych, które mają kontakt z chorymi. Mają za zadanie sprawić, by nie stanowili oni zagrożenia dla innych. Noszenie maseczki przez osobę niezakażoną nie ma dużego znaczenia epidemiologicznego i wpływa przede wszystkim na jej dobre samopoczucie. Racjonalne korzystanie z masek ochronnych jest jednak bardzo ważne, gdyż w ten sposób zapobiega się niepotrzebnemu marnowaniu zasobów i ich nieprawidłowemu stosowaniu.

 

Jak prawidłowo używać maseczkę ochronną?

maseczki-ochronne-gdzie-kupic

Nieumiejętne korzystanie z maski ochronnej może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego warto wiedzieć jak stosować maseczki antywirusowe. Koronawirus stanowi bowiem duże zagrożenie szczególnie dla osób, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny osobistej. Aby noszenie maski ochronnej miało sens i rzeczywiście chroniło przed zarażeniem, należy:

 • Często i dokładnie myć ręce za pomocą wody i mydła lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu. Czynność tę należy bezwzględnie wykonywać przed założeniem maski ochronnej! ;
 • Sprawdzić, czy wybrana maska ochronna nie jest uszkodzona i nie ma żadnych dziur;
 • Zakładając maseczkę zakryć nią nos i usta w taki sposób, by nie występowały szpary pomiędzy maseczką a twarzą;
 • Bezwzględnie unikać dotykania założonej maseczki. Gdy jednak to się zdarzy, należy umyć ręce najszybciej jak to możliwe;
 • Zmieniać maseczkę na nową, gdy jest mocno zawilgocona;
 • Unikać ponownego użycia jednorazowej maseczki. Po zdjęciu należy od razu umieścić ją w pojemniku na odpady;
 • Zdejmując maskę unikać dotykania jej przedniej części, a po zdjęciu jak najszybciej umyć ręce.

Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad jest niezbędne do tego, aby maseczka rzeczywiście uchroniła nas przed zagrożeniem, ponieważ jej używanie ma sens tylko wtedy, gdy łączymy jej stosowanie z innymi działaniami profilaktycznymi.

 

Gdzie kupić maseczki ochronne, skoro brak ich w aptekach?

To pytanie zadaje sobie ostatnio każdy, kto potrzebuje maseczki ochronnej. Niemal każda apteka zmaga się obecnie z brakiem niektórych produktów, w tym właśnie maseczek i środków dezynfekujących. W hurtowniach również brakuje tego typu asortymentu, a w związku z tym najbardziej cierpią szpitale i inne placówki medyczne.

Jak już wspomniano wyżej, noszenie maseczek ochronnych przez osoby zdrowe i niemające objawów zarażenia koronawirusem nie jest konieczne. Dlatego należy kierować się zdrowym rozsądkiem, bo być może ktoś inny potrzebuje takich produktów bardziej. Jeśli jednak istnieje taka potrzeba, maski ochronne, poza aptekami, można próbować także kupić stacjonarnie w sklepach ze sprzętem medycznym i w niektórych sklepach z artykułami BHP – w tym przypadku warto jednak szczególnie zwracać uwagę na rodzaj kupowanych maseczek.

Poza sklepami stacjonarnymi można również skorzystać z oferty sklepów internetowych. Maseczki ochronne sprzedawane są w internetowych aptekach, drogeriach, w sklepach z wyposażeniem medycznym, a także niemal na każdej stronie, która oferuje sprzedaż artykułów z kategorii “zdrowie i uroda”. Nie można ich natomiast kupić na portalach aukcyjnych, gdyż w związku z obecną sytuacją sprzedaż niektórych artykułów medycznych na tych stronach została zakazana.

 

Podsumowanie

maseczka-ochronna-na-twarz

W ciągu ostatnich tygodni maseczki antywirusowe stały się towarem deficytowym. Brakuje ich w placówkach medycznych oraz aptekach. Powodem takiego stanu rzeczy jest strach przed zarażeniem nowym koronawirusem i kupowanie tego typu artykułów medycznych przez ogromną liczbę osób. Okazuje się jednak, że noszenie masek ochronnych przez osoby zdrowe nie zawsze jest koniecznością i powinny z nich korzystać przede wszystkim osoby zarażone i takie, które mają kontakt z chorymi. W ochronie przed COVID-19 ważna jest jednak nie tylko maseczka. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową i z tego względu niezwykle ważna jest odpowiednia higiena osobista, dlatego korzystając z maski ochronnej nie wolno zapominać o innych działaniach profilaktycznych.

 

 

Dodaj komentarz