Najpiękniejsze miejsca w polskich górach

Najpiękniejsze miejsca w polskich górach

Drogowskaz na Przełęczy pod Kopą Kondracką

Jesień to idealny czas na górskie wędrówki – nie ma już uciążliwych upałów, a na szlakach jest dużo mniej turystów.  Z tej okazji poniżej prezentujemy najpiękniejsze miejsca w polskich górach, które naszym zdaniem każdy  powinien zobacz choć raz w życiu. Staraliśmy się wybrać miejsca, które można zobaczyć bez wielomiesięcznych przygotowywań kondycyjnych.  Oczywiście, aby zobaczyć niektóre z tych miejsc warto mieć jakieś minimalne przygotowanie fizyczne. Formę taką można jednak łatwo zdobyć np miesiąc przed wyjazdem (a nawet wcześniej  chodząc co kilka dni na  dłuższe spacery, biegając , czy też jeżdżąc rowerem.  Niewątpliwie mając lepszą kondycję wycieczka w góry  będzie mniej mecząca i można wtedy jeszcze bardziej docenić piękno odwiedzanych miejsc.

Morskie Oko – jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach

Morskie oko tatry

Morskie oko uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w górach. W sezonie wakacyjnych raczej warto je omijać za sprawą sporych tłumów turystów. Za to  jesienią warto wybrać się na wycieczkę nad Morskie Oko. Jezioro to jest największym jeziorem w Tatrach i chyba też najpiękniejszym 🙂  Położone jest ono w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Jezioro to znajduje się na wysokości 1395 m.n.p.m a widok na jezioro i otaczające je góry pamięta się do końca swojego życia.
Nieopodal jeziora znajduje się również schronisko PTTK, gdzie można odpocząć, czy też coś zjeść.
Aby dotrzeć w to magiczne miejsce trzeba mieć odrobinę kondycji, ponieważ trzeba pokonać kilkukilometrowy szklak (około 9 km). Szlak wiedzie jednak w dużej części drogą asfaltową, a po drodze można zobaczyć wiele pięknych widoków i jest wiele punktów, gdzie możemy odpocząć. Aby dostać się nad Morskie oko można też skorzystać z przejazdu bryczkami. Przejazd  nie jest jednak najtańszy, nie mówiąc, że dla pracujących koni jest sporym wysiłkiem. Dlatego też warto tę trasę mimi wszystko pokonać pieszo. Z pewnością widoki jakie zobaczymy po drodze, jak i nad samym Morskim oku wysiłek włożony w pokonanie tek trasu z nawiązką nam wynagrodzą.

Dolina Pięciu Stawów – koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce.

Dolina 5 Stawów T9

Dolina Pięciu Stawów to kolejne miejsce w górach, które koniecznie warto choć raz w życiu zobaczyć.  Dolina otoczona jest bardzo malowniczymi, skalistymi szczytami. Ma długość 4 km i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m
Wybierając się w to miejsce dostajemy niejako w bonusie możliwość zobaczenia największego polskiego wodospadu, mianowicie wodospadu Siklawy (około 70m wysokości) oraz odwiedzenia najwyżej położonego schroniska w polskich górach znajdującego się na wysokości 1670 m.n.p.m.  Z tych wszystkich powodów koniecznie warto wybrać się na wycieczkę w Dolinę Pięciu Stawów.

Czerwone Wierchy – niezapomniane widoki

Czerwone Wierchy, widok z Giewontu

Czerwone Wierchy to miejsce w polskich górach, które właśnie późnym latem i jesienią wygląda najpiękniej. Wszystko za sprawą, że o tej porze roku trawy situ skuciny barwią stoki na kolor rudoczerwony. Z tego też powodu  ten masyw jest tak nazywany.  Czerwony Wierchy to z cztery szczyty – Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Trasa nie jest trudna jednak przejście zajmuje około 8 godzin i trzeba mieć w miarę dobrą kondycję fizyczną aby ją pokonać. Widoki jednak jakie spotkamy po drodze z pewnością nam wynagrodzą cały wysiłek i zapadną na długo w pamięci.

Babia góra- przepiękny szczyt

The Babia Gora Biosphere Reserve, Poland (2)

Babia góra to jeden z szczytów, na które chce się wracać.  Góra ta jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego (i całych polskich Beskidów), a jej wysokość wynosi 1725 m.n.p.m. Na górę wiedzie kilka niezbyt trudnych technicznie szlaków.  Jednak do swobodnego pokonania warto mieć w miarę dobrą  kondycję fizyczną. Jeśli ją mamy spokojnie ten szczyt zdobędziemy, tak jak liczne rodziny z małymi dziećmi, które można spotkać na szlaku. Na szczęście jesienią turystów jest dużo mnie, więc możemy w spokoju podziwiać przepiękne widoki wychodząc na szczyt (jak i z samego szczytu). Przed wyjściem warto jednak sprawdzić prognozę pogody, bo góra ta potrafi być kapryśna, a wręcz czasem nawet niebezpieczna. Jednak podczas sprzyjającej pogody nic złego nie powinno nam sie przydarzyć, a wycieczka na Babią Górę jest tę,  którą pamięta się do końca życia i chce się tam wracać co rok.

Trzy korony – jest więcej niż 3 powody żeby je zobaczyć 🙂

Trzy Korony i Facimiech a2

Trzy korony to kolejne miejsce w Polsce, które każdy powinien zobaczyć. Widoki z platformy widokowej zamontowanego na górze są niesamowite, a dojście łatwe i przyjemne.  Trzy korony to dla odmiany najwyższy szczyt Pienin i jedno z najbardziej czarujących miejsc w polskich górach.

Sokolica – widok z widokówek

Pieniny - Sokolica

Bedą na Trzech Koronach warto też skierować swoje kroki na równie nie wymagający szczyt – Sokolicę (747 m n.p.m.). Znajduje się tam słynna sosna, która jest na większości widokówek (sprzedawanych w okolicy Szczawnicy). Niestety to słynne drzewo doznało niedawno uszkodzeń przez śmigłowiec biorący udział w akcji ratunkowej, ale mimo to widoki, jakie można zobaczyć z Sokolicy na rzekę Dunajec i okoliczne skały jest nie do opisania.

Śnieżka – kolejna piękna góra

Śnieżka z zachodu

Śnieżka to największy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Wyjście na szczyt nie sprawi nikomu większych problemów (mozna też wyjechać kolejką), a widoki jakie zobaczymy zapamiętamy na długo. Na Śnieżce znajduje się też bardzo charakterystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego w kształcie “latających talerzy” Co ciekawe przy sprzyjającej pogodzie widoczność z szczytu sięga nawet 200km. Niestety nie zawsze jest to możliwe. bo jednym z elementów charakterystycznych szczytu jest mgła, która pojawia się na górze ponad 300 dni w roku. Jednak mimo wszystko warto wybrać się do tego  interesującego miejsca.

Góry Stołowe – konieczne do zobaczenia

Góry Stołowe. Szczeliniec Wielki. - panoramio

Góry Stołowe to przepiękne pasmo w Sudetach znajdujące się na Dolnym Śląsku. W górach tych znajdują się liczne szlaki górskie zarówno krótkie, jak i nieco dłuższe.  Które szlaki wybrać i co warto zobaczyć w Górach Stołowych? Otóż największą atrakcją, a zarazem najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki. Największą okoliczną atrakcją jest labirynt skalny otoczony  fantazyjnymi skałami tzw. Błędne Skały, w których naprawdę można zabłądzić 🙂 Jeśli jedna nie zabłądzimy zobaczymy tam kilka popularnych skał: dwunożny grzyb czy też okręt. Będąc w tych okolicach warto również po stronie czeskiej zobaczyć Skalne Miasto Adrspach.
Nie sposób słowami opisać piękno tych wszystkich miejsc w Górach Stołowych – warto je po prostu zobaczyć na własne oczy 🙂

Bieszczady – tu też warto pojechać

Bieszczady - zielony raj

Bieszczady nie da się zwiedzić w jeden dzień, zresztą Gór Stołowych raczej też nie. Jest jednak kilka miejsc w Bieszczadach, które koniecznie warto odwiedzić wybierając się w tę część Polski. Z pewnością jest to Jezioro Solińskie i zapora / tama wodna w Solinie wraz z elektrownia wodną (którą nawiasem mówiąc  można też  zwiedzać). Bieszczady to jednak głównie góry i górskie szlaki. Koniecznie trzeba wybrać się na górskie szlaki i  zobaczyć słynne bieszczadzkie połoniny. Obowiązkowo też trzeba wejść na Tarnicę, która jest najwyższym szczytem tego pasma gór. Nie można też nie udać się na Krzemieniec, gdzie jest trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji. Widoki i wspomnienia z Bieszczad są niezapomniane i każdy kto choć raz był tam, chce ponownie wrócić w te przepiękne okolice.
To naszym zdaniem są najpiękniejsze miejsca w polskich górach. Takich pięknych miejsc  jest zdecydowanie więcej. Wybierając się na górską wycieczkę warto też zabrać kilka niezbędnych rzeczy. Co zabrać na wycieczkę górską  opisujemy w tym artykule – kliknij.
A co Wam najbardziej podoba się w polskich górach? Zapraszamy do komentowania….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *